Nechte své tělo správně promlouvat

Ukázka z eKnihy: Jak se stát úspěšným řečníkem a prosadit se

Svazuje Vás tréma pokaždé, když máte vystoupit před skupinu lidí a začít řečnit? Honí se Vám hlavou před Vaší prezentací všechno možné, jen úspěch ne? Nebo jste již zkušení řečníci, kteří s ladností a lehkostí prezentují a chcete se ve své dovednosti zdokonalit? Pak právě pro Vás je tato mini série inspirací, jak se stát úspěšnými řečníky, zaujmout a prosadit se před publikem.

Neverbální komunikace aneb jak naše tělo promlouvá
Řeč těla je hlasem našeho podvědomí. A tak, pokud není naše řeč těla v harmonii s tím, co říkáme a jak to říkáme, riskujeme, že nám druzí neuvěří. Nebo si neodnesou z našeho vystoupení takový zážitek, jaký si přejeme.

Naši posluchači podvědomě více sledují náš neverbální projev, než naše slova. A to aniž by si to uvědomovali.

Emoce, které si následně z našeho vystoupení odnáší, jsou pak důsledkem toho, jak jsme na ně svoji řečí těla a tonalitou hlasu působili. O práci s hlasem jsme si už řekli, teď se podíváme, jak je to s řečí těla.

silhouette-774834_960_720

Ve chvíli, kdy vstoupíme před publikum, je pro nás velmi důležité zklidnit naši mysl a naladit se na publikum. Jak to udělat?

1. Zaujměte správný postoj
Zaujměte pevný, vzpřímený postoj. Ruce nechte volně svěšené podél těla. Pokud je vám to příjemné, můžete je ve svěšené, lehce pokrčené poloze spojit před sebou.

Nohy můžete lehce rozkročit, cca 30 cm od sebe. Pomůže vám to udržet stabilitu. Po té klidně, zhluboka vydýchněte a nadýchněte se. Vše trvá jen pár vteřin a dáváte tím svému tělu i mysli pokyn, že vstupujete do „akce“.

2. Metoda pro upoutání a udržení pozornosti
Klidně a pomalu se rozhlédněte po publiku. Zde existují metody pro udržení pozornosti publika a současně vyvolání pocitu, že jim všem věnujete hned od začátku pozornost.

Metoda U se používá při menším počtu osob, cca do 30 lidí. Záleží také na stolovém uspořádání. Spočívá v pohledu očí ve tvaru U, který doprovázíte mírným pohybem hlavy.

V případě většího počtu lidí pak použijte metody W a M. Princip je stejným. Jen pohledem vytvoříte nejprve písmeno W a po té písmeno M. Rovněž tyto pohyby očí doprovázíte mírným pohybem hlavy. Tím vyvoláte mezi posluchači pocit, že je vedete všechny v patrnosti a všichni jsou pro vás velmi důležití.

brain-770044_960_720

3. Mysl vede tělo a tělo vede mysl
Naše mysl ovlivňuje naše tělo. Když se cítíte špatně, aniž byste si to uvědomovali, vaše tělo reaguje. Začnete se choulit, ohýbat záda, ošívat se apod.

Když se cítíte dobře, opět se vaše tělo přizpůsobí, působíte radostně a sebejistě. Vaše myšlenky a z nich pramenící emoce tak ovlivnily vaše tělo.

Platí to i obráceně. Držení těla ovlivňuje naše myšlenky a emoce. Zkuste si na chvíli sednout do polohy, která vypovídá poloze smutného či nešťastného člověka. Ohněte záda jakoby jste se chtěli schoulit do klubíčka, zamračte se, ruce složte do klína.

Když v této zkroušené poloze budete chvíli sedět, zjistíte, že se začínáte cítit hůř a hůř.

Dobrá zpráva je, že to funguje i opačně. Správným postojem těla si vyvoláte lepší pocit. Dokážete si jím navodit pocit větší sebedůvěry a vnitřní jistoty.

Před publikem se potřebujeme cítit dobře a sebejistě. Abychom toho co nejlépe dosáhli, je důležité, jak stojíme a jak se po podiu pohybujeme. Postoj, o kterém jsem se zmínila již na začátku této kapitoly, odpovídá postoji, který dodá vaší mysli sebejistoty a odvahy.

Hlavu držte vzpřímenou, ramena široko od sebe, mírně rozkročené nohy, ruce svěšené podél těla, nebo lehce sevřené před tělem.

A úsměv. Ten je nesmírně důležitý. Ve chvíli, kdy se začnete usmívat, cosi ve vás se začne usmívat s vámi. A díky principu zrcadlení se na vás a s vámi budou usmívat i vaši posluchači.

Pokud si při tom ještě vybavíte letmou vzpomínku na něco velmi hezkého, co v nedávné době udělalo radost, pak se vaše mysl velmi rychle dostane do modu klidu a pohody. Vaše koncentrace se zlepší a váš projev bude plynulý a poutavý.

4. Pohyb na pódiu
Někteří lidé mají potřebu se během svého vystoupení pohybovat. Často proto, že jim to pomáhá při koncentraci a plynulosti projevu.

I chůze má svá doporučená pravidla. Pohybujte se po pódiu pomalými kroky. Rychlá chůze narušuje koncentraci a ubírá vaší prezentaci na kouzlu.

Ze stejného důvodu se pohybujte po pódiu jen na krátké vzdálenosti. Doporučený je pohyb dopředu a zpět, cca 3 kroky vpřed, chvíli zde zůstat a zpět.

Dále pohyb po čtverce. Je to jakési lehké pohupování, jako kdyby jste tančili rumbu. Obecně platí, pohybujte se tak, abyste zůstávali v zorném poli posluchače, aniž by musel pohybovat hlavou.

Zvlášť pokud je vaše vystoupení doprovázeno prezentací, je výraznější vzdalování se od prezentace nevhodné.

Posluchači pak přejíždí pohledy od vás k prezentaci a zpět, čímž se jejich oči velice rychle unaví. Únava se pak neblaze promítne do jejich emočního prožitku z vašeho vystoupení.

Výraznější pohyb na pódiu je vhodný pouze v případě, že je to součástí vašeho vystoupení a dává nějaký hlubší význam vaší prezentaci.

Autor: Lenka Kubáčová
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.