Co vám o návycích nejspíš neřekli – 2. díl

2. díl – Jak to v cíli vypadá?

Jak rozpoznáte, zda cíl, který jste si dali, je opravdu váš? Proč je důležité plnit si své vlastní cíle? Vytvářet si nového návyky z vlastního přesvědčení a nikoliv z přesvědčení druhých? Jak to u vás v cíli vypadá?

chess-266810_960_720Cíl za cílem
Než se pustíte do barvitého a konkrétního vykreslení cíle, na chvilku se ještě zastavte. Ověřte si, zda nový návyk, pro který jste se rozhodli, je opravdu váš cíl.

Pohybujeme se v prostředí, kde nás ovlivňuje velké množství faktorů. Lidé, se kterými se vídáme, média, módní trendy a tak dále. A tak se někdy stane, že si pod vlivem toho všeho dáme cíl, který bychom si sami od sebe nikdy nedali. Když to uděláme, naše podvědomá mysl to pozná. A pak její spolupráce není taková, jak bychom si přáli. Cesta k novému návyku se stává obtížnější, neužíváme si ji.

Jak tedy poznáme, že se jedná o náš cíl? Ptejme se sami sebe. Příklady otázek uvádím níže. Vy si je doplňte o ty, které vám přijdou na mysl. Bezesporu vás napadnou skvělé otázky, které vám cestu k rozpoznání, čí je to cíl, usnadní.

Proč si chci nový návyk vytvořit?
Co se v mém životě změní?
Co bude v mém životě jinak?
Proč je to pro mě důležité?
Co mi to přinese?
V čem to bude pro mne lepší než nyní?

Pokud se vám v odpovědích na některé otázky objeví věty níže uvedeného typu, pak to není váš cíl.

„Chci umět anglicky, protože každý dnes mluví anglicky.“
„Chci být štíhlá, protože je to dnes „in“.“
„Chci přestat kouřit, protože se to dnes nenosí.“ Zde je dokonce spojení procesu a cíle někoho jiného.

I když se to na první pohled nemusí zdát, jsou to cíle někoho jiného. Rozhodli jste se to udělat pod vlivem prostředí, ne kvůli sobě.

Pokud chcete umět anglicky proto, abyste mohli sledovat filmy či číst knihy v angličtině, domluvit se na svých cestách do zahraničí, účastnit se seminářů od anglicky mluvících autorů, kteří jsou vám vzorem a vy toužíte se od nich učit, pak je to váš cíl.

Pokud chcete být štíhlí, mít konkrétní váhu, protože se vidíte jako člověk, který se skvěle pohybuje, prospívá to jeho zdraví, dodává mu to zdravé sebevědomí, sebedůvěru apod., pak je to váš cíl.

Jestliže se vidíte jako nekuřák, kterému se skvěle dýchá, a těšíte se na to, jakým novým, radostným a konkrétním způsobem do sebe investujete peníze, které jste do teď vydávali za koupi cigaret, pak je to váš cíl.

8993698314_f3d99b77ab_bJak to bude v cíli vypadat?
Ve chvíli, kdy jste sami sebe ujistili, že nový návyk je vaším cílem, je čas pustit se do dalšího kroku.

Aby vaše podvědomá mysl věděla, čeho chcete dosáhnout, kam chcete dojít, je nezbytné jí sdělit, jak to bude v cíli vypadat.
Proto se opět ptejte sami sebe a co nejpodrobněji si na otázky, jejichž příklady uvádím níže, odpovídejte.

Jak sami sebe v cíli vidíte? Co děláte? Jak vypadáte?
Jaké máte pocity?
Jaké vidíte barvy?
Co slyšíte?
Jsou tam nějaké vůně, chutě?
Jak to tam vypadá?
Co se tam děje?

Tak vykreslíte co nejbarvitěji sami sobě, a tím své podvědomé mysli, jak to bude v cíli vypadat. Vaše podvědomí získá jasný směr a vydá se spolu s vámi na radostnou cestu k novému návyku.

abstract-meditation-conceptVizualizace
Vizualizace je dnes již dobře známou mentální technikou. A to je skvělé, protože vizualizace má při utváření naší reality úžasnou sílu a moc.

Při vizualizaci se aktivuje část mozku, která se nazývá gyrus cinguli. Je to centrum, které se aktivuje i při zažívání každodenní reality. Naše mysl tak nerozlišuje, zda se příběh odehrává pouze v naší hlavě či v reálném životě.

Hrajte si se svým obrazem v hlavě, dopřejte si čas k jeho utvoření. Zjasněte ho, dodejte mu ostrost i krásné barvy, zvětšete ho, přibližte. Umístěte sami sebe do obrazu, buďte jeho součástí. Vylaďte zvuky, které slyšíte, aby ve vás vyvolávaly skvělé pocity. Vychutnejte si vůně, které tam cítíte. Užijte si naplno všechny radostné pocity, které v cíli zažíváte.

Ve chvíli, kdy si vizualizujeme svůj jasný, konkrétní cíl, naše mysl ho prožívá, jako bychom tam již byli. Díky tomu se při vizualizaci začne vytvářet síť neuronových spojení nového návyku ještě před tím, než se vydáme na skutečnou cestu tvorby nového návyku. Pokládáme základy nové mentální mapy, podle které se pak jdeme.

Pro naše podvědomí se z neznámého stává známé ještě před tím, že si v reálném životě nový návyk vytvoříme. Odpor našeho podvědomí mizí a podvědomí nás s jistotou sobě vlastní vede k našemu cíli.

Jak si správně užít cestu k cíli? A co nám signalizují překážky, které se mohou na naší cestě objevit? O tom v příštím díle.

alaska-566722_960_720

Shrnutí 
Než se do tvorby nového návyku pustíte, ujistěte se, že tento návyk je skutečně vaším cílem.
Svůj cíl si pojmenujte co nejkonkrétněji. Odpovězte si na otázky, které vás ke konkrétnosti cíle dovedou.
Využijte úžasnou sílu vizualizace. Vytvořte si svůj návyk, cíl ve své mysli ještě před tím, než se v realitě vašeho života projeví.
Vizualizací svému podvědomí vytvoříte z neznámého známé. Odpor zmizí a podvědomí vás k cíli povede s lehkostí a hravostí. Vše půjde snáze.

Autor: Lenka Kubáčová
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.