Jediná jistota je jistota změny

ETERNA_detail

S oblibou říkávám: „Jediná jistota je jistota změny.“ Každý den se v našem životě, byť jen nepatrně, něco změní. Večer, když usínáme, je náš život trochu jiný, než byl ráno, když jsme vstávali. Je to přirozené, přesto se řada z nás změn bojí.

Často setrváváme „dobrovolně“ na místech, kde už nám není tak dobře, jak nám bývalo či s lidmi, s kterými se necítíme, jak bychom si přáli. Bojíme se to změnit. Vždyť, kde máme jistotu, že když to změníme, budeme se mít lépe… Jistota je stav mysli, stejně jako celá řada dalších myšlenek a pocitů s nimi spojených.

Často slýchávám, že doba se zrychluje. Doba se nezrychluje, my lidé ji zrychlujeme. Díky naší touze po technických vymoženostech, které nám zpříjemní a usnadní život, se předháníme ve vynálezech technických hračiček a nejen těch.

To, co bylo včera novinkou, je dnes zastaralé. Jezdíme rychleji, žijeme rychleji…. Ženeme se stále rychleji životem v naději, že čím rychleji poběžíme, o to více toho za život stihneme. Většinou nestihneme, jen se rychleji unavíme…:)

brain-744180_960_720

Další rčení, které lidé s oblibou říkávají: „Doba na nás klade velké nároky“. Doba na nás nic neklade, doba není náročná, době je to tak nějak jedno. My lidé jsme nároční a jenom my sami na sebe klademe nároky.

A neklademe je jenom na sebe samotné, ale i na lidi kolem sebe. Rodiče na děti, učitelé na žáky, nadřízení na podřízené, atd. Většinou k tomu využíváme různých manipulativních technik a říkáme jim motivace…:)

Ať už tomu věříte či nikoliv, naše mysl, tělo i duše se vyvíjí mnohem pomaleji, než „technický svět“ kolem nás.
Naše tělo nezvládá naše vlastní nároky. A pak hovoříme o civilizačních chorobách, psychických potížích a řadě dalších diagnóz, které posléze nákladně léčíme.

Paradoxem také je, že řada nároků, o kterých si myslíme, že jsou naše, jsou cizí. Vložili je tam naši rodiče, učitelé, později pak nadřízení, partner …. A my se jimi řídíme, ženeme se vřed a často nám u toho není vůbec dobře a nevíme proč ….

Za roky svého života, školitelské i manažerské praxe jsem zažila spoustu lidí ztracených v čase a prostoru, a to včetně mě:). Lidí, kteří byli úspěšní a přesto nevypadali šťastně.

Lidí s talenty v úplně jiných oborech, než kterým se věnovali. Lidí, kteří se díky svým strachům nikdy nepohnuli z místa. A také těch, kteří se octli v pasti dluhů, protože se vrhli do vod, na které nebyli připraveni…

I já se mnohokrát ztrácela sama v sobě a zase se nacházela. A tak jsem si dospěla na své cestě životem k poznání, že i v dnešní rychlé a přetechnizované době se dá žít s lehkostí, hravostí a radostí.

Že i v dnešní době může být člověk šťastný a úspěšný zároveň, aniž by u toho musel životem o překot běžet a rozhazovat kolem sebe cedulky „spěchám, nemám na nikoho a na nic čas“. I v dnešní době můžete žít život podle vlastních představ….

I o tato poznání se s vámi ráda podělím na svých přednáškách, semináříchindividuálních NLP konzultacích a poradenství. 

S přáním laskavých a pohodových dnů Lenka Kubáčová 

Inspirace k osobnímu rozvoji a sebepoznání právě pro Vás
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.