Dítě jako osobnost

Obsah přednášek najdete tady.

baptism-547222_640

Děti … radost i starost našeho života. Vkládáme do nich své naděje a chceme pro ně jen to nejlepší. V našich hlavách se honí celá řada přání, ale i strachů a obav spojených s našimi dětmi a často i jejich výchovou.

Dnešní doba je dobou informační. Přehršel informací a názorů se na nás valí ze všech stran. Na jednu stranu je to skvělá zpráva, člověk má z čeho čerpat a z čeho vybírat, na druhou stranu však tato vlna informací může přinést i zmatek do našich životů, a to včetně výchovy našich dětí.

Co je správné a co ne? A proč tomu tak je? Klademe si celou řadu otázek a hledáme na ně odpovědi. Většinu odpovědí hledáme „tam venku“, aniž bychom tušili, že nejvíce odpovědí máme uvnitř sebe.

baby-and-dad-sleeping

Znáte ty okamžiky, kdy svým dětem říkáte : „Nedělej to, …. Nedávej to do pusinky, …. Nesahej na to, ….Nešlapej do té kaluže,… apod.“ a Vaše dítko udělá pravý opak? A čím je mladší, tím nevinnější a zářivější výraz ve své tváři přitom má… Možná si u toho říkáte : „To mi snad dělá schválně? … Proč mi to dělá? … Proč mě neposlouchá?...atd.“

A co pak okamžiky, kdy se chystáte k odchodu, často ve spěchu a Vaše dítko odmítá spěchat s Vámi? Ba co víc, má zrovna cosi důležitého na práci, chce si hrát či má potřebu „odskočit si na toaletu“. Co s tím? A dělá Vám to opravdu naschvál? Ne, nedělá… jen jeho mysl zpracovává informace zvenčí a tím i naše pokyny trochu jinak, než si myslíme…

Děti jsou nádherné a velmi moudré bytosti. Prochází různými vývojovými fázemi života stejně, jako jsme jimi kdysi procházeli my. Každá životní fáze má svoje kouzlo i úskalí.

A v každém okamžiku života je mysl našich dětí připravena přijímat trochu jinak. Ale také dávat.

baby-743246_960_720

Jsme-li ochotni více svým dětem s láskou a důvěrou naslouchat, učit se od nich, oprostit se od svých očekávání, že budou tím či oním a budou se chovat tak či onak, přijímat je právě takové, jaké v danou chvíli jsou, bude náš život v mnohém snazší a radostnější.

Velmi často žijeme v přesvědčení, že musíme všemu naše děti naučit. Mnohému je skutečně potřebujeme naučit a naše děti jsou připravené se od nás učit. A současně s mnohým z toho, co se je snažíme naučit, už naše děti přicházejí na tento svět.

Nesou si toto vědění v sobě ukryté v genetických kódech, programech našeho podvědomí i nevědomí. A tak je moudré více je pozorovat, více se ptát a méně poučovat. Dát sobě i jim dostatek prostoru a nechat jejich schopnosti rozvinout. Tiše je sledovat, podporovat je, správně je směřovat a učit se od nich. Tak vzniká velmi pevný vztah mezi rodičem a dítětem. Rovnováha v dávání a přijímání...

Přednášky na téma Dítě jako osobnost přináší rodičům pomoc a inspiraci, jak se v radách a návodech orientovat a podle čeho si vybírat.

Debata na přednáškách je o tom, jak vychovávat děti dle svých vlastních představ s lehkostí a radostí, a nikoliv podle představ druhých.

Autor: Lenka Kubáčová

Obsah přednášek najdete tady.
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.