Finanční gramotnost pro každou generaci

Obsah přednášky najdete tady.

money-549161_640

Svět kolem nás se rychle mění a s ním se mění i svět peněz.
Za poslední roky v našich životech přibyla celá řada způsobů a příležitostí, jak peníze získávat i vydávat.

Peníze do našeho života patří. Jsou jeho nedílnou součástí stejně jako jídlo, pití či spánek. Možná právě proto k nim tak často upínáme pozornost a snad právě proto se svět kolem peněz tolik točí.

I přesto, že jsou peníze tak přirozenou součástí našeho života, mnohým se jich nedostává. Někomu více, někomu méně. A tak hledáme cesty, jak se k nim dostat, a ne vždy jsou pro nás tyto cesty snadné. Leckdy i šlápneme vedle a pak řešíme, co s tím…

money-605077_640

Jedním z velmi oblíbených a častých způsobů, jak rychle získat peníze, se staly půjčky. A to v mnoha podobách. Zvláště u kreditních karet všeho druhu si řada lidí na samém počátku ani neuvědomí, na jakou cestu se vydává….

Zažili jste někdy situaci, kdy vám přišla kreditní karta poštou, aniž byste si cokoliv objednávali? Nebo vás oslovil někdo v supermarketu s příslibem řady výhod a žádných závazků?

Či vás někdo kontaktoval telefonicky a vy jste po pár minutách souhlasili s nezávazným zasláním informací, které se týkaly právě kreditní karty? A než jste se nadáli, měli jste doma nejen informace, ale i kreditní kartu a k ní podepsané „Obchodní podmínky“.

treasure-76214_640

Možná jste si v první chvíli slíbili, že na ni ani nesáhnete, ale … dnes je kolem nás tolik lákadel, za které můžeme peníze vydávat a často je těžké odolat ….

Obchody jsou plné nádherného zboží a výrobci i prodejci se předhánějí v nabídce novinek. A co potom úžasné akce plné slev a výprodeje, které běží za každého ročního období… Jak některým lákadlům dnešní konzumní doby odolat a podle čeho si vybírat?

A kde se v nás bere ta nutkavá potřeba kupovat stále nové věci, tvořit zásoby a připravovat se na „horší časy“? Za těmito pohnutkami je naše mysl. Vzpomínky, zkušenosti, přesvědčení, návyky. Naše mysl na jejich základě vyhodnocuje co dělat a co ne a pak nás „nutí“, abychom podle toho konali. A my velmi často konáme….

Lze to zvládnout a žít tak, aby se peníze staly radostí a nikoliv starostí mého života? Ano, stačí k tomu pár jednoduchých kroků, poznání, informací a inspirací.

Občas slýchávám, že žijeme život na splátky …. Ano, i různé druhy půjček včetně kreditních karet, se staly nedílnou součástí života řady z nás.
A vedle nich je zde mnoho způsobů, jak peníze spořit či investovat.

A co naše děti? Jak jsou připraveny na svět financí a jaký vztah si k penězům vytváří?

„Dítka školou povinná“ v očích dospělých žijí takřka bezstarostným životem. Ale i na ně čeká svět dospělých a tím svět peněz se vším, co s sebou přináší… v dobrém i zlém.

banknotes-82948_640

Dříve stačilo naučit děti hospodařit s kapesným, pokud nějaké dostávaly, a šetřit „do prasátka“.

Dnes je na trhu celá řada finančních produktů a tím i příležitostí, jak s penězi pracovat. S příležitostmi, které dnešní věk přináší, přichází i rizika. Proto i naše děti se dnes musí připravovat na svět peněz a zacházení s nimi jinak, než tomu bylo za našich dětských let …

Mění se i svět obchodu a finančního poradenství. Obchodníci i finanční poradci čelí konkurenci i celosvětovému vývoji ekonomiky a stejně jako všude jinde i zde pracují „jen lidé“, a tak ne každý je odborníkem na svém místě a ne každý čelí konkurenčnímu boji rovným způsobem. A tak je důležité umět si správně vybrat.

Přednáška Mozek a finanční gramotnost je pro všechny věkové generace. Cílem je pomoci vám lépe se zorientovat ve světě peněz i světě obchodu a obchodníků. A tím vytvářet zdravý a pozitivní vztah k penězům u sebe i svých potomků.

Seznámíte se s tím, jak funguje psychologie peněz, jako mozek vnímá peníze a proč, i jaké přínosy i riziky z toho pro nás plynou.

Ukážu vám, kterým nástrahám, jak a proč se vyvarovat a jak s penězi pracovat, aby jste z jejich přítomnosti ve vašem životě měli radost.

Autor: Lenka Kubáčová

Obsah přednášky najdete tady.
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.