Tenká hranice mezi motivací a manipulací

Touha ovlivňovat druhé je stará jako lidstvo samo. Každý v nitru svého Já touží mít na druhé vliv. U jednoho je tato touha silnější, u druhého slabší, ale neseme si ji v sobě všichni. A každý s touto touhou v životě naloží jinak…

Pokud tato touha přeroste v nezdravou potřebu ovládat za každou cenu druhé na úkor jejich vlastního životního prostoru, pak tomu říkáme manipulace.

I přes to, že manipulace je projevem slabosti, navenek tak zdaleka nepůsobí a dokáže způsobit bolest a potíže nejednomu z těch, kteří mají či měli s manipulátorem co do činění.

woman-74596_640

Cítili jste se někdy v přítomnosti jiné osoby „příliš malí“? Měli jste pocit, jako by z Vás vyprchával život a docházely Vám síly? Hučelo Vám v hlavě, cítili jste se provinile a přitom tam uvnitř cosi volalo „tak to není“? Možná jste zírali na svůj protějšek a říkali si : „O čem to mluví ? Proč vytahuje minulost, když to s tím vůbec nesouvisí?“. Pak jste se stali součástí manipulace.

Naštěstí u většiny lidí je touha ovlivňovat přiměřená a má s manipulací pramálo společného. Přesto se s ovlivňováním svého okolí setkáváme každý den. Někdy je toto „setkání“ příjemné a povzbuzující, jindy nikoliv.

Často si ani neuvědomujeme, že jsme druhými ovlivňováni. Když druzí, dětmi počínaje, pláčou, prosí, „škemrají“, vztekají se, slibují … a tak dále, a tak dále … snaží se ovlivnit naše rozhodnutí.

Je to naprosto přirozené, děláme to všichni. I přes přirozenost tohoto chování je dobré mít na paměti o co jde a umět se k tomu postavit, abychom zůstali sami sebou, měli ze svého rozhodnutí dobrý pocit a obhájili si svůj vlastní prostor.

alone-62253_640

A co pak ovlivňování typu, když to neuděláš, nebudu tě mít rád…. nedostaneš pusu na dobrou noc…. už nebudeš moje hodná holčička… Znáte to ?! Časté věty mnoha rodičů, kteří se snaží „zvládnout“ své dítko a prosadit si své. Tady už se přirozenost ovlivňování vytrácí a hraničí s manipulací, aniž bychom si to uvědomovali.

Snažíme se přece jen dosáhnout svého… a nikomu neubližujeme… Opravdu?! Věty tohoto typu se zarývají hluboko do mysli našich dětí a vytváří vzorec, kterému říkáme „touha zavděčit se“. A ten nám v dospělosti život leckdy pěkně komplikuje.

Ovlivňování v mnoha podobách je nedílnou součástí vyjednávání. Bez něho ani není možné vyjednávat. Abychom byli ve vyjednávání úspěšní a dokázali ho vést partnerským způsobem v soukromí i v práci, je důležité osvojit si základní pravidla, která nám život nejen zjednoduší, ale současně i zpříjemní.

Jak se s ovlivňováním vypořádat, jak v jednotlivých situacích reagovat a proč, je tématem semináře Skryté manipulace v komunikaci i přednášek Jak zvládnout manipulaci.

Cílem je pomoci vám lépe zvládat manipulativní a nátlakové praktiky a situace, kdy jste tlačeni druhými někam, kam nechcete. Ať již v osobním či profesním životě, nebo při setkání s některými obchodníky.

Současně se naučíte rozpoznat různé typy ovlivňování, „přečíst je“ u sebe i druhých a naučíte se s nimi pracovat tak, aby přinášely prospěch vám i vašemu okolí.

Autor: Lenka Kubáčová

Obsah semináře najdete tady.
Obsah přednášek najdete tady.
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.