Turisté v našich hlavách

awareness-1052371_960_720

Jak se tak rozhlížím po světě, mám někdy pocit, že více pečujeme o své tělo než o své myšlenky. Studujeme zdravý životní styl, sportujeme, hledáme tipy, jak se správně stravovat. To vše je skvělé. Myslím, že péče o tělo je v pořádku.

A co takhle přidat k tomu ještě péči o nitro svých hlav? Každodenní mentální hygienu, která prospěje našemu tělu i duši stejně dobře, jako sport či zdravá strava.:)

face-535774_960_720Slova druhých jsou jako dárky

Buddha měl spoustu příznivců, učenců, ale i odpůrců. Kdysi se Buddhy ptali, jak může čelit tolika slovním útokům zvenčí. Jak to, že je všechny tak klidně, mírumilovně a vyrovnaně snáší.

Buddha tehdy odvětil, že slova druhých jsou jako dárky, které máme právo odmítnout. A když je odmítneme, nepatří nám, nestanou se součástí našeho života. Pak není třeba se jimi dále zabývat. Zůstanou tomu, kdo je vyslovil. A na naše bytí nemají žádný vliv.

Když jsem tenhle příběh poprvé slyšela, učarovala mi jeho moudrost a síla.

Slova jsou jedním z nejsilnějších faktorů, které utváří naši osobnost. Formují nás. Stejně tak jako nás formují naše prožitky a zkušenosti.

Ve chvíli, kdy slovům uvěříme, přijmeme je za své, začneme se jimi zabývat, stávají se z nich naše podvědomá přesvědčení. Ta sídlí hluboko v naší mysli a ovlivňují vše, co nás pak činí tím, kým jsme. Čemu věříme, co odmítáme, čeho se bojíme.

Přesvědčení spoluutvářejí naše vnitřní hodnoty, postoje, návyky. Vyvolávají pocity. To vše je ukryto hluboko pod hladinou podvědomí. Nad hladinu vyplouvá to, čemu říkáme chování. Chování je důsledkem všeho, co je ukryto pod hladinou. Naše chování ovlivňuje naše výsledky. Naši každodenní realitu a kvalitu našeho pozemského života.

maxresdefault-3Když se ze slov stává myšlenka

Ve chvíli, kdy se slovy druhých začneme zabývat, stávají se z nich myšlenky. Myšlenky, kterým dovolujeme proudit ve své vlastní hlavě. Začneme-li se myšlenkou zabývat, přivlastníme si ji. Z myšlenky, kterou nám vnuknul někdo druhý, se stává myšlenka vlastní.:)

Čím více se jí zabýváme, tím více k nám patří. Větvíme ji, přidáváme k ní další a další myšlenky. Z myšlenky se stává myšlenkový vzorec. Z myšlenkového vzorce se stává vzorec návykový. Nový program v naší mysli. A návyky opět ovlivňují naše chování, výsledky a spokojenost našeho bytí.

Stejně tak to funguje s myšlenkami, které se v naší vědomé mysli objeví díky našim prožitkům, zkušenostem. Tyto myšlenky nám tam vysílá mysl podvědomá.

network-440738_960_720-1Myšlenky jsou turisté v našich hlavách

S myšlenkami je to podobné jako se slovy. Dokud si je nepřivlastníme, nepatří nám. Nemají na nás žádný vliv.

Až ve chvíli, kdy se jimi začneme zabývat, přijímáme je za vlastní. Živíme je svoji vlastní energií, pozorností, kterou jim dopřáváme.

Dovolujeme jim, aby ovlivňovali naše vnímání světa. Ovlivňují naše pocity. Realitu, kterou zažíváme. Formují osobnost, kterou se stáváme.

Mooji nazval myšlenky „turisty v naší hlavě“. Myslím, že to vystihl naprosto skvěle.

Poodstupte a představte si sami sebe jako tichého pozorovatele. Pokojného a nezúčastněného svědka, který tiše sleduje, co se ve vaší hlavě děje. Myšlenky si představte jako turisty. Sledujte je, jak kráčí po široké cestě ve vaší hlavě. Na zádech mají batůžky a poklidně proudí vaší hlavou.

Vy máte právo si vybírat. Vyberte si, z kterých turistů chcete udělat laskavé a spolehlivé nájemníky ve své hlavě. Kterým myšlenkám chcete část své mysli pronajmout? A které zůstanou turisty, jen lehce míjejícími vaši mysl? 

Stejně tak, když objevíte ve své mysli nájemníka, který není laskavý a spolehlivý, máte právo se s ním rozloučit. Dejte mu na záda batůžek a udělejte z něho opět turistu. Nechte ho jít. Je to vaše hlava. Vy jste majitelé tohoto úžasného prostoru a dokonalého lidského superpočítače. Vy jediní máte právo volit, co si ve své hlavě ponecháte a co ne.

executive-511709_640Jednoduché tipy pro vědomý výběr nájemníků ve své hlavě

Podle výzkumů proudí naší myslí až 60 000 myšlenek denně. Velkou část z nich zatím vědomě nezachytíme.

Jak to tedy udělat, abychom jich zachytili co nejvíce?

Mluvím a píšu o tom často. Připomenu to i tady.:)

Je to trénink vědomé bdělosti a schopnosti být přítomen tady a teď, v daném okamžiku.

Začít trénovat vědomou bdělost hned na myšlenkách, může být pro někoho obtížnější. A tak, budete-li chtít, začněte s něčím snazším. Začněte si více všímat věcí, které vás obklopují.

Když platíte bankovkou u pokladny, nevydávejte ji bezmyšlenkovitě pokladní. Prohlédněte si ji, uvědomte si, kdo je na ni vyobrazený, jaké má barvy. Pak teprve ji pošlete dál.

Když vyndáváte nákup z tašky, dělejte to vědomě. Vědomě ho ukládejte na jednotlivá místa v domácnosti. Ne automaticky, na autopilota. Prohlédněte si obaly zboží, které jste nakoupili.

Když jíte, vnímejte více a jinak všechny vůně, chutě jídla a pocity, které ve vás jídlo vyvolává. I jídlo konzumujeme automaticky. A otupujeme tím své smysly.

Vychutnávat si jídlo vědomě, znamená znovu aktivovat své smysly. Vědomým vnímáním svého konání aktivujete svoji pravou mozkovou hemisféru. Stáváte se kreativnější a všímavější. Pravá strana mozku lépe propojuje naše vědomí s podvědomím.

Krok za krokem jsme schopni přejít k vědomému vnímání slov, která vyslovujeme. I slov, která do našeho života vkládají druzí.

Jsme si více vědomi vlastních pocitů. Začínáme si vybírat slova a lépe pracovat se svými pocity. A tak v sobě probouzíme i schopnost vědomě vnímat své myšlenky. Turisty ve své hlavě, ze kterých si vědomě vybíráme. Stáváme se vědomými tvůrci své životní reality. 

music-225064_960_720

Malá inspirace závěrem

Vnímejte vlastní slova. Vyčtete z nich, jaká omezující i posilující přesvědčení sídlí hluboko ve vaší mysli. Pak máte šanci ta oslabující nechat odejít.

Vnímejte slova druhých. Vybírejte si, která slova do svého života vpustíte. Kterým slovům dovolíte, aby se proměnily v myšlenky, které ovlivní vaši realitu. Slova jsou dárky, které máte právo přijmout nebo odmítnout.:)

Vybírejte si myšlenky, které si přivlastníte. Vědomě vnímejte, kterou myšlenkou se zabýváte. A než se jí začnete více a více zabývat, odpovězte sami sobě: „Chci tuhle myšlenku ve svém životě? Co mi přinese? Jaké pocity ve mně vyvolá? Radost, nadšení, víru, strach, obavu?“. Pak teprve se rozhodněte, zda si ji ponecháte, nebo ji necháte ze svého života odejít. Je to jen turista ve vaší hlavě.:)

P. S. I slova, která vám touto cestou posílám, jsou dárky, které máte právo odmítnout. Všechny myšlenky i inspirace do těchto slov vložené jsou pouze turisté ve vašich hlavách. Máte plné právo vybírat, které si ponecháte, a které pošlete dál. Vybírejte s láskou k sobě.

Autor: Lenka Kubáčová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.