Jak často zažíváte mentální jojo efekt? 2. díl

mind-767584_960_720

Jojo efekt. Co se vám vybaví jako první? Možná ho máte spojený s dietou, po které z jistých důvodů ručička váhy opět pomalu stoupá. Leckdy i na hmotnost vyšší, než na které dotyčný s dietou začínal. A co takhle mentální jojo efekt? Už jste ho někdy zažili?

2. díl – Úleva je jen začátek

coot-583479_960_720

Krok do neznáma
Ve chvíli, kdy se rozhodneme cokoliv ve svém životě změnit, udělá naše mysl krok do neznáma. Neví, co ji tam čeká. Zda to bude lepší, nebo horší. A k tomu, aby po prvním kroku následoval i krok druhý, třetí a mnoho dalších, je nezbytný obrovský vnitřní hnací motor. Říkáme tomu vnitřní motivace.:)

Máte-li velké cíle a víte, proč za nimi jdete, pak i váš vnitřní pohon má dostatečnou sílu. Pohání vás směrem vpřed. Nedovolí vám polevit. Jste připraveni jít krok za krokem tak dlouho, až vaše mysl pochopí, že nikdy nebudete mít hotovo.

Pochopí, že tahle cesta proměny je neustálý proces. Cesta na celý život. Ve chvíli, kdy to mysl pochopí, pak to i přijme, přivlastní si to. Proces proměn, změn a tvoření se stane přirozenou součástí vašeho života.

Nevytrváte-li dostatečně dlouho, dostaví se jojo efekt. Vaše podvědomá mysl vás „přemluví“, abyste to vzdali. Jste znovu na startu.

hands-1461555427fad-1

Úleva je jen začátek
Lidé, kteří si chtějí „jen“ ulevit od emoční bolesti, mívají někdy vnitřní pohon slabší. Často nedělají změny ve svém životě proto, aby se někam posunuli.

Dělají je, aby se něčemu vyhnuli. Čehosi nechtěného se zbavili. Ve chvíli, kdy se jim uleví, mají často pocit, že mají hotovo. A vrátí se zpět do starých kolejí. Do své zóny komfortu. Předají opět nadvládu nad svým životem autopilotovi ve své hlavě, svému podvědomí. A v něm ukrytým starým a nefunkčním podvědomým přesvědčením a návykům.

Tak nějak jim nedochází, že se vrací ke svému starému chování i myšlení, které je k jejich silné emoční bolesti dovedlo.

maxresdefault-5

Kila navíc
Po čase přichází mentální jojo efekt. Neb konáme-li a myslíme-li stejným způsobem, dosáhneme vždy stejného výsledku. Není možné myslet a konat stále stejně a dosahovat pokaždé jiného výsledku.

Iluze, že mají hotovo, často způsobí, že jejich emoční bolest je po čase ještě silnější, než byla poprvé.

Je to stejné jako s kily navíc. Jedním z důvodů, proč se lidé po skončení diety vrací na původní váhu, je, že se vrací ke svým starým návykům. K návykům, které je k nadváze přivedly.

Stále dokola opakují to samé. Doufají, že stačí pár týdnů zatnout zuby, dělat chvíli něco jinak a ona už váha vydrží na věky dole. Nevydrží. Pokud nevytrvají a nevytvoří si nové návyky. Trvalé návyky, s kterými se budou stravovat i žít jinak než doposud. Až pak bude jejich váha a jejich proměna trvalá.

Stejné je to s mentálním jojo efektem. Dokud si nevytvoříte nové, prospěšné mentální návyky, pak se trvale ve vašem životě nic nezmění.

tree-117582_960_720

I stromy rostou celý život
K mé radosti přibývá těch, kteří vědí, že chtějí-li něco ve svém životě trvale změnit, není to běh na krátkou trať. Je to cesta na celý život. Radostná cesta plná jedinečných proměn a zážitků.

S těmito lidmi se mi úžasně pracuje. Je nádherné sledovat jejich vnitřní proměny. Proměny, které se jim promítají do vnějšího světa. Do vnější reality jejich pozemského bytí.

I stromy v lese rostou celý svůj život. Nikdy je nenapadne, že mají hotovo. Rostou až do svého úplného konce. Lidé, kteří se rozhodli růst celý život a konají v souladu s tím, jsou mnohem úspěšnější, spokojenější a radostnější než ti, kteří rozhodli zůstat před branami svých proměn.

soul-746560_960_720Malá inspirace k zamyšlení
Než se rozhodnete udělat jakoukoliv změnu ve svém životě, na chvíli se zastavte.

Odpovězte sami sobě na otázku: „Proč tu změnu chci? Chci si „jen“ ulevit od bolesti, nebo chci ve svém životě konkrétní věci trvale změnit?“

Až najdete odpověď uvnitř sebe, pak se rozhodněte, jaké kroky uděláte dál. A konejte.:)

Pokud je vaší odpovědí úleva od emoční bolesti, pak se dál ptejte sami sebe, co vás k té bolesti dovedlo. A co bude po té, až se vám od emoční bolesti uleví. Jak moc chcete riskovat, že se opět vrátí? Co je pro vás lepší, mentální jojo efekt, nebo cesta trvalých, láskyplných a radostných proměn?

Věřím, že uvnitř sebe najdete ty nejlepší možné odpovědi, které vám k nalezení vaší cesty pomohou.

Autor: Lenka Kubáčová

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.